+90 (332) 342 56 25

Çelik Hasır Nedir ? Ne işe Yarar ?

Çelik hasır, geniş satıhlı dikey ve yatay betonarme elemanların teçhizat malzemesidir. Soğuk çekilerek mukavemeti arttırılmış ve nervürlendirilmiş çelik çubukların birbirine nokta kaynağı ile milimetrik hassasiyette bağlanmaları ile imal edilirler. Hasır boyutları ve kafes aralıkları istenilen şekilde ayarlanarak imal edilebilmektedir.

Betonarme inşaatlarda kurallara göre en ince 4 mm en kalın 9 mm'lik çubuklar kullanılır. Bu ikisi arasında istenilen çapta çelik hasır üretilebilir. Çubuk araları istenilen ölçülere göre ayarlanabilmektedir. Momentin fazla olduğu yerlerde daha sık, donatının az gerektiği yerlerde daha seyrek imal edilebilmektedir. En geniş 2.80 m. boy, 10 m. olabilmektedir. Fakat nakliye söz konusu olunca standart ebatlar 2.15 x 5.00 m. olarak saptanmıştır. (Bu ebatlar kamyon kasalarının taşıma kapasitesinden kaynaklanmaktadır.)

Demir kesitin fazla olması gereken yerlerde boyuna çubuklar çift olarak imal edilmektedir. Daha fazla kesit gereken yerlerde ise çubuk araları sıklaştırılmakta, beton yüksekliğine göre iki veya üç kat kullanılmaktadır

DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ !